Tréning dostihového anglického chrta
Spracoval p. Ratmír Mozolák podľa prednášok trénera
Gerrita Schoutena a veterinára Dr. Johna Kohnkeho
Stupňovaný fitnes
Hlavná zásada je, že všetko čo budeme so psom robiť, musí prebiehať postupne, po krokoch, pomaly zvyšovať zaťaženie, bez násilia.
3-4 mesiace
Po prinesení šteniatka domov, v čase privykania si, môžeme si vyrobiť prvú tréningovú pomôcku. Bude to vypchatá zajačia alebo aj iná kožka. S touto kožkou nechávame potom psíka hrať sa. Dôležité je pozorovať ho pri tejto hre a akonáhle stratí šteňa o kožku záujem, treba mu ju ihneď zobrať. Po nejakom čase kožku uviažeme na povrázok a poťahujeme ňou, aby mal psík dojem ako by bola živá. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti, ale je to veľmi dobrá metóda, ako zvýrazniť inštinkt psa na kožu. Ostrosť psa na kožu je najdôležitejší predpoklad pre jeho ďalšiu kariéru. Vypestovať túto vlastnosť u staršieho psa je veľmi ťažké, ba až nemožné. Preto je žiaduce sa týmto zaoberať čo najskôr, pokiaľ je pes ešte vo vývine (fyzickom aj psychickom). Používame výhradne iba umelého zajaca! Popri tom už od veku 4 mesiacov, ho môžeme povzbudzovať pri behaní vôkol hore-dole (najlepšie na prirodzenom trávnatom povrchu, teda mierne nerovnosti sú žiaduce), ale nie viac, ako 100-150 m. Zdá sa, že dôležité je dodržať 7-10 dňový interval, pretože po záťaži prebieha v kostiach mladého psa proces ukladania vápnika a zosilňovania a na to treba približne tento časový úsek. Pes by mal mať každodenný, jeho veku primeraný pohyb.
5-6 mesiacov
V tomto období začíname pristupovať k postupnému budovaniu osvalenia potrebného na budúce tréningové zaťaženie. Psa začíname vodiť na kruhu, na čo si vyrobíme nástroj podobný udici, palicu 2 m dlhú, na ktorú priviažeme povrázok 5 m dlhý a na ten kožu. Túto potom ťaháme psíkovi po kruhu v oboch smeroch, aby sa zaťažovali rovnomerne partie na oboch stranách. Kruhy opisujeme spočiatku pomaly, neskôr rýchlejšie. Časom môžeme palicu aj motúz predlžovať. Je treba dobre odhadnúť rýchlosť aj počet kruhov, podľa daností psa. Malo by to prebiehať ako hra. Pes by sa pri tom nemal unaviť ani znechutiť. Tu udáva pôvodný autor počet kruhov 15 na jednu a po oddýchnutí 15 na druhú stranu každý deň. To je v rozpore s pohľadom veterinára na zaťažovanie mladého psa, ktorý zdôrazňuje 7-10 dňový cyklus. Aj počet sa mi zdá privysoký. To si musí každý prispôsobiť. Určite sa týmto ale upevňuje lovecký pud a obratnosť psa. Tu chcem dodať z vlastnej skúsenosti, že to treba robiť veľmi opatrne na dostatočnom priestore, kvalitnom povrchu a iba do chvíle, kým nie je pes prirýchly. U starších rýchlych psov to môže viest k úrazu.
7-10 mesiacov
Na voľnom priestranstve si môžeme prvý raz vyskúšať, ako sa pes chytá na kožu za navijakom, posúdime jeho štýl a rýchlosť. Podľa toho prípadne upravíme ďalšiu prípravu psa. Na takéto vyskúšanie stačí 100 m, ktoré necháme psa zabehnúť 2 razy. Toto môžeme zopakovať každý mesiac raz a môžeme zakaždým pridať 50 m. V tomto období zaťažujeme psa tiež prechádzkami, ak sa dá chôdzou do kopca s 10% stúpaním a potom pridáme 2-3 krát pomalý klus 150-200 m, čo pomáha budovať pevný chrbát a zadné partie také dôležité pre jeho budúce výkony v dostihoch. Na konci tohto obdobia môžeme začať púšťať psa z ruky rovinku alebo cez jednu zákrutu dráhy, na vzdialenosť 100-150 m. Po každých 7-10 dňoch môžeme pridávať 50 m.
12 mesiacov
Tu začína pes trénovať na dráhe z boxov a s inými psami. Teraz netreba strácať trpezlivosť a treba dávať pozor, aby tréning psa nepreťažoval. Ak zistíte, že váš pes nie je na návnadu dostatočné koncentrovaný, nenechajte ho bežať s ostatnými psami. Pokojne môže behať sám, pretože samostatný beh je prvý predpoklad dostihového psa. Pri prvých tréningoch venujte pozornosť aj takým veciam ako je košík, dečka, vypúšťací obojok a hlavne štart z boxov. Tréning na dráhe v tomto období neberte ako rýchlostný tréning, ale skôr ako tréning technický. Chyby, ktoré by mohli vzniknúť z podcenenia týchto skutočnosti, by sa vám mohli v budúcnosti vypomstiť. Najdôležitejší je hladký štart z boxov. Spočiatku, aby sa mladý pes nebál, štartujte ho z otvorených boxov. Veľmi dôležité je, aby pes úplne zreteľne videl kožu, ktorá má byt ťahaná tak, aby ju pes nechytil, ale tiež aby ju nestratil z dohľadu. U mladého psa je veľmi dôležité, aby pri navijaku bola zručná obsluha, zvlášť pri behu v zákrutách. Tiež je dôležité, aby nezačínal behať s veľmi rýchlymi psami. Môže ho to odradiť, že nevidí kožu a beží iba preto, že pred ním bežia iní psy. Najlepším riešením je starší čisto bežiaci pes. Vyvarujte sa trénovaniu s nečisto bežiacim psom. Mladý pes sa neustále učí a celá doterajšia namáhavá príprava sa zničí v jedinom behu.
Prípravný tréning
Až vtedy, keď mladý pes zvládne všetky svoje úlohy, môžeme začať s prípravným tréningom, ktorý je prípravou na skutočný kondičný tréning. Po 12-14 mesiaci začíname 4-5 rovinkami na 200 m čím získava pes predpoklad pre dobrý odskok z boxov. Potom pokračujeme 3 behmi na 300 m cez jeden oblúk dráhy v 7-10 dňových intervaloch. Zase sa tu pripomína časový interval potrebný na zosilnenie kostí a ukladanie vápnika. Ak tento prípravný tréning pes zvládne bez problémov, môže začať behať celú dráhu, zase v 7-10 dnových intervaloch. Znova je zdôrazňovaná postupnosť zvyšovania záťaže. Pri prejave akýchkoľvek ťažkostí zo strany psa, treba tieto konzultovať s veterinárom.
Kondičný tréning
Kondičný tréning počas sezóny spočíva hlavne v dennom pochode, ktorého dĺžka sa pohybuje od 15 minút až do 1 hodiny podľa stúpajúcej kondície. Týmto pochodom by sme mali prísť až na tréningovú dráhu, kde pes absolvuje 3x až max. 6x za navijakom rovinku dlhú 150-200 m. Najlepšie by sa hodila hlbšia piesková dráha. Spočiatku púšťame psa na dráhe raz za týždeň. Počas sezóny, keď sa už zúčastňuje dostihov, nechávame psa v pondelok v úplnom kľude, v utorok a v stredu má plný tréning, vo štvrtok večer má štvrťhodinovú prechádzku a v piatok a v sobotu má kľud pred nedeľným dostihom. Po každom tréningu, tak ako po dostihoch musíme psa dostatočne vychodiť, kým sa mu neupraví tep srdca. Psa dôkladne prezrieme, či neutrpel nejakú ujmu, hlavne sa zameriame na labky, potom psa prekartáčujeme a premasírujeme. Akékoľvek zranenie okamžite necháme ošetriť. Psy, ktoré závodia pravidelne každý týždeň a majú možnosť pohybu, nepotrebujú už behom sezóny žiadny zvláštny tréning.
Stravovanie
Veľmi dôležitá je aj váha dostihového psa. Ideálnu váhu dosiahneme iba súhrou množstva a kvality na jednej strane a tréningovými dávkami a ich intenzitou na druhej strane. Kŕmne dávky by sa mali riadiť v určitom rozsahu podľa tvrdosti tréningu. Ak je pes príliš ťažký, neznížime mu radikálne kŕmne dávky, ale zvýšime tréningovú záťaž a pohyb všeobecne. V opačnom prípade mierne znížime tréningové dávky a zväčšíme množstvo potravy. Počas dostihovej sezóny musí byť strava zostavovaná veľmi starostlivo. Mäso musí byť hlavnou zložkou potravy a ak je to možné, tak surové. Psa kŕmime medzi 17.-18. hodinou. V týždni pred dostihom mu čas kŕmenia posúvame tak, aby posledný deň pred závodom dostal stravu už o 13. hodine. Potom už psa nekŕmime. Ráno pred dostihom podáme psovi bielko s glukózou a mliekom. Po každom behu mu podávame trochu vody s glukózou. Pred finálovým behom je dobré psa masírovať s pomocou masážnych prostriedkov. Treba si uvedomiť, že dostihový pes nie je žiadny stroj a k svojej vrcholnej kondícii sa prepracúva postupne a tiež, že túto vrcholnú formu si neudrží stále. Treba sa preto obmedziť iba na určitú časť sezóny s najdôležitejšími dostihmi. Psa nechávame v pokoji po skončení sezóny od konca októbra až do začiatku tréningov koncom februára alebo až do marca, podľa počasia. Mierna nadváha cez zimu nie je žiadny problém. Túto na jar zredukujeme tréningovými dávkami. Nechcime to ale dosiahnuť behom pár týždňov, dopúšťali by sme sa tým drancovania tela svojho chrta.
Toto sú len niektoré zásady pri tréningu
chrta, kde najviac platí, koľko hláv toľko rozumu. Je to zamerané na tréning
greyhounda, ale určíte aj majiteľom iných plemien a hlavne novým majiteľom
mladých psov to môže poslúžiť ako užitočná rukoväť. Anglický chrt alebo
grejhund alebo greyhound, je psie plemeno, uznané FCI a klasifikované v skupine
X (Chrty), v sekcii 3 pod číslom 158. Ide o starodávny typ vysokého
krátkosrstého chrta.
Vzhľad
Greyhound je krátkosrsté vysoké plemeno, vyznačujúce sa štíhlou atletickou postavou. Ako všetky chrty má dlhé končatiny, úzke telo a hlavu, dlhú nosovú časť. Jeho vzhľad je prispôsobený rýchlosti behu.
Povaha
Anglický chrt je pokojné a mierumilovné plemeno. V domácnosti je kľudný, avšak vyžaduje veľa pohybu. Preto je aspoň raz denne nutné nechať ho prebehnúť. Je vhodný aj do rodiny s deťmi. Miluje pohyb a lov.
História
Anglický chrt má dlhú históriu, všeobecne sa zaraďuje medzi najstarobylejšie psie plemená. Považuje sa za potomka starovekých egyptských chrtov. Konkrétnejšie vieme o jeho vývoji to, že je ho predkom bol určite kontinentálny chrt, ktorý sa na územie dnešnej Veľkej Británie dostal okolo roku 200 nášho letopočtu, počas migrácie Keltov v Európe. S Keltmi sa predchodca dnešného anglického chrta dostal do Británie. V historických záznamoch sa objavujú písomné svedectvá o psoch škótskeho kráľa Cranhilinthusa. Ich opis presne sedí na chrty. Tento kráľ vo veľkom choval psov s ktorými výnosne obchodoval po celom Anglicku. Zásluhy o vývoj greyhounda na samostatné plemeno pripisujeme lordovi Oxfordovi, ktorý sa začal venovať šľachteniu tohoto plemena v roku 1775. O rok neskôr založil spolok Swaffham Coursing Society, ktorý významne ovplyvnil smerovanie anglického chrta. V tom čase sa postupne prestávalo poľovať s chrtmi a kontinentálny chrt stratil praktické upotrebenie. Chrty začali byť len módnym doplnkom šľachtických dvorov. Greyhound si však našiel uplatnenie ako dostihový pes.
Športové upotrebenie
Anglický chrt nie je upotrebiteľný pracovne, avšak svoje uplatnenie nachádza v športe. Je azda najrýchlejším psom, takže je pre neho veľmi vhodné využitie v psích dostihoch a coursingu. V dostihoch chrtov môžeme často vidieť práve anglických chrtov.
Starostlivosť
Anglický chrt je krátkosrsté plemeno, preto odporúčame chovať ho hlavne v zime v interiéri. Srsť nevyžaduje veľkú starostlivosť. Anglický chrt potrebuje každodennú dávku pohybu. Všeobecne sa neodporúča pre ľudí s negatívnym vzťahom k pohybu a športu, starým a telesne postihnutým ľuďom.
Výstavy
Greyhound sa vystavuje v rámci skupiny FCI 10. Výstavná
drezúra a predvedenie v kruhu je na Slovensku a v ostatných krajinách FCI
rovnaká ako pri väčšine poľovných plemien. Vystavuje sa na výstavnom vodítku
poľovných plemien. Pri predvádzaní psa stojí handler po boku psa (z pohľadu
rozhodcu za psom), prípadne pred psom. Vodítko má vyzdvihnuté tak, aby pes
držal hlavu vzpriamenú. Nie je vhodné motivovať dospelého psa v kruhu pamlskom.